Ukośnica DeWalt DWS780 czy Hikoki C12RSH2WAZ?
Ukośnica DeWalt DWS780 to jeden z najpopularniejszych modeli pilarek ukosowych z tej marki. W tym artykule przyjrzymy się jej funkcjom, a także porównamy z odpowiednikiem Hikoki, czyli C12RSH2. Którą warto wybrać?
Pilarka DeWalt DWS780
Z modelem DWS780 mieliśmy do czynienia już od dłuższego czasu. Posiada stabilną konstrukcję, odchył od pionu w obie strony oraz posuw, niestety wychodzący z tyłu pilarki przy cięciu. Nie jest to dużą przeszkodą w dużych pomieszczeniach, jednak gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią brak możliwości przysunięcia ukośnicy do ściany może być uciążliwy. Tą jedną wadę pilarka nadrabia wieloma zaletami.
1. Wyznacznik linii cięcia XPS
Jak działa? Byliśmy zdziwieni zarówno prostotą konstrukcji, jak i efektu, który dawała. XPS to nic innego jak dioda LED umieszczona nad tarczą, rzucająca cień na cięty materiał. Im bardziej przybliżymy piłę do stołu, tym cieńszy i bardziej precyzyjny będzie cień tarczy. Takie rozwiązanie gwarantuje idealnie równe cięcie za każdym razem bez konieczności kalibracji. Wady? Tylko jedna — przy pracy na zewnątrz w słoneczny dzień XPS traci na widoczności, jednak ten problem dotyczy również wskaźników laserowych.
2. Odchylenie od pionu w obie strony
Nie jest to nowość wśród pilarek ukosowych, mimo tego zakres 49° w obie strony nie jest jeszcze standardem u wielu producentów. Najczęściej w pilarkach innych marek spotykaliśmy się z odchyłem do 45° w jedną lub obie strony. DeWalt dodał kilka blokad ułatwiających pracę z odchyłami — na 22.5°, 33.86° oraz 45°. Sama regulacja jest oczywiście płynna, a blokady są jedynie dodatkiem.
3. Zintegrowany stół roboczy
W modelu DWS780 do dyspozycji mamy zintegrowany stół pozwalający na cięcie materiałów o maksymalnej szerokości 345 mm i 110 mm wysokości. Dodatkowo w zestawie otrzymujemy rękojeści do transportu pilarki, będące jednocześnie wydłużeniem stołu. Zakres skosu, który można ustawić to 0-50° w lewo i 0-60° w prawo.
4. Silnik i moc
Ukośnica została wyposażona w klasyczny silnik szczotkowy o mocy 1675 W oraz napęd tarczy na pasek. Taka moc jest wystarczająca do cięcia większości rodzajów drewna i aluminiowych profili. Sprawdzona i nieskomplikowana konstrukcja jest mało awaryjna oraz prosta w serwisowaniu.
Pilarka Hikoki C12RSH2
Tak jak wyżej opisana piła DeWalt, ukośnica od Hikoki również posiada średnicę tarczy 305mm oraz zbliżoną moc 1520 W. Większa moc wysuwa ukośnicę DeWalt na prowadzenie, jednak pilarka Hikoki niekwestionowanie wygrywa w zakresie posuwu. Czym dokładnie? Posuw działa "wewnątrz pilarki", żaden z elementów nie jest wysuwany do tyłu w trakcie cięcia. W praktyce oznacza to, że ukośnicę można ustawić przy samej ścianie oszczędzając miejsce. Co więcej może zaoferować model C12RSH2?
1. Laserowy wskaźnik linii cięcia
Technologia znana i lubiana, choć nieidealna. Mocny, dobrze skalibrowany wskaźnik laserowy może być nieoceniony zwłaszcza w ostrym świetle dziennym. Poradzi sobie tam, gdzie XPS zacznie znikać, mimo to nadal będzie wymagać kalibracji, aby mógł spełniać swoją podstawową funkcję.
2. Odchylenie od pionu w zakresie 45°
Niewiele mniejszy zakres od pilarki DeWalt, mimo tego nadal wystarczający do większości prac. Hikoki C12RSH2 oferuje odchylenie zarówno w prawo, jak i w lewo, jednak aby korzystać z pełnego odchyłu w prawą stronę, należy zdjąć prowadnicę, inaczej pilarka zablokuje się przed osiągnięciem kąta 45°. Ukośnica nie posiada dodatkowych blokad kątów, oczywiście z wyjątkiem końcowych 45°.
3. Wysokość i szerokość cięcia
Zintegrowany stół pozwala na cięcie materiału o maksymalnej szerokości 312 mm i 105 mm wysokości. Wartości te są nieznacznie mniejsze niż w przypadku DeWalt'a za to pilarka Hikoki nadrabia możliwością ustawiania skosu w zakresie 0-57° w obie strony.
4. Silnik i moc
Ukośnica C12RSH2 została wyposażona w silnik szczotkowy o mocy 1520 W oraz napęd tarczy na pasek. Konstrukcja zbliżona jest do pilarki DeWalt, mało awaryjna i nieskomplikowana w naprawie.
Podsumowanie
Obie ukośnice to naprawdę świetne, wysokiej jakości sprzęty. W naszej ocenie minimalnie lepiej wypadł DeWalt, głównie dzięki systemowi wskazywania linii Cięcia XPS, którego nie trzeba kalibrować oraz większemu zakresowi odchylenia od pionu. Hikoki za to zdecydowanie bardziej przekonuje ceną, niemalże 1000 zł niższą od DWS780. Którą warto wybrać? Jeśli ten artykuł nie rozwiał wątpliwości, dla ułatwienia wyboru zamieszczamy niżej tabelkę z bezpośrednim porównaniem danych technicznych.
- Moc: 1675 W ↑
- Średnica tarczy: 305 mm
- Średnica otworu tarczy: 30 mm
- Maks. kąt odchylenia od pionu: 49/49° w obie strony ↑
- Maks. ukos (w prawo / w lewo): 60/50° ↓
- Zakres cięcia przy 90° (szer. x wys.): 345 × 110 mm↑
- Prędkość obrotowa bez obciążenia: 1900 - 3800 obr/min
- Waga: 24,8 kg ↑
- Napięcie zasilania: 230 V
- Moc: 1520 W ↓
- Średnica tarczy: 305 mm
- Średnica otworu tarczy: 30 mm
- Maks. kąt odchylenia od pionu: 45/45° w obie strony ↓
- Maks. ukos (w prawo / w lewo): 57/57° ↑
- Max zakres cięcia przy 90° (szer. x wys.): 312 × 105 mm↓
- Prędkość obrotowa bez obciążenia: 4000
- Waga: 27 kg ↓
- Napięcie zasilania: 230 V
Któryś z powyższych sprzętów zwrócił Twoją uwagę? Aby zobaczyć ofertę kliknij tutaj
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.